Časté otázky ke svatebnímu focení​

Časté otázky ke svatebnímu focení

Vybrat dobrého svatebního fotografa je jedním z nejdůležitějších úkolů při plánování svatby. Líbí se Vám má tvorba, viděli jste ceník, ale i přesto máte spoustu otázek, na které byste rádi dostali odpověď. Vždyť aby ne, jídlo se sní, dekorace a šaty se prodají nebo vrátí do půjčovny, ale fotografie vám zůstanou navždy.

Jakou používám techniku?

Na svatby s sebou vozím minimálně dva fotoaparáty. Používám převážně bezzrcadlovky značky Canon s několika objektivy. Nejraději mám ohnisko 35mm a 50mm, které se velmi blíží k pohledu lidského oka. Focení svatby beru jako dokument a být blízko všemu je pro mě tedy velmi důležité.


2x Canon EOS R6
Canon RF 50 f1.2
Canon RF 70-200 f2,8
Canon 100 f2.8
Sigma ART 35 f1.4
Samyang 14 f2.8
LENSBABY Twist 60 f2.8
LENSBABY RF Sol 45 f3.5
Zeiss distagon 35 f2

Jak dlouho s Vámi budu?

Jak dlouho zůstanu na svatbě závisí na Vámi zvoleném balíčku. Nejraději fotím celodenní svatby, což znamená, že s Vámi budu klidně i přes 12 hodin. Snažím se zdokumentovat opravdu celý Váš den, takže hodiny nepočítám. Budu s Vámi od rána až do večera, samozřejmě ale v rozumné míře. Miluji šťastné a rozsáhlé příběhy a baví mě je obrazově vyprávět, a proto preferuji celodenní focení.

Dostanete i neupravené fotky/negativy?

NE. Neznám ani jednoho svatebního nebo jiného fotografa, který by odevzdával neupravené fotky. Fotografie je produkt jako každý jiný a žádost o neupravenou fotografii je stejná, jako byste si objednali v restauraci jídlo, ale chtěli ho tak trochu nedovařené a neochucené. Každý fotograf má jiný styl a jen on ví, jakou emoci nebo náladu chtěl fotografií vyvolat. A jde také o jeho vizitku.

Beru si s sebou i druhého fotografa či asistenta?

V případě, že stojíte o to, abychom fotili dva, tak mi neváhejte napsat. Možnost tu je a já si s sebou rád vezmu druhého kolegu, ale je potřeba počítat s tím, že se tato skutečnost odrazí i na ceně. V případě některých svateb se dá domluvit i druhý fotograf, který se chce zaučit a nasbírat zkušenosti. Občas si pod „svá křídla“ někoho takového vezmu, ale vždy to s Vámi proberu, zda máte zájem.

Co když onemocním?

Všichni jsme jen lidé a nemoci se nevyhýbají nikomu z nás, naštěstí mohu říct, že se mi ještě nestalo, že bych v termín svatby byl nemocný nebo zkrátka prostě nemohl dorazit. Pro jistotu i tohle máme ve smlouvě, kterou podepisujeme. Pokud jde opravdu o vážnou nemoc, mám spousty jiných fotografů, kteří v případě potřeby zaskočí. V takovém případě Vás kontaktuji a zasílám výběr fotografů, kteří mají zrovna volno, a společně se dále domluvíme. Cena zůstává stejná, případný cenový rozdíl doplatím já.

Kolik fotografií odevzdávám a jak?

Vždy dostanete všechny upravené fotky, o kterých si myslím, že byste je rádi měli a za kterými si stojím. Počet fotografií se dosti liší v závislosti na délce focení, počtu osob na svatbě, typu a charakteru svatby, programu atd. U celodenního focení Vám garantuji minimálně 400 odevzdaných fotek. Neupravené fotografie neposkytuji.
Fotografie předávám pomocí online galerie a poté na flash disku v dárkové krabičce společně s vytištěnými fotografiemi.

Kdy fotografie dostanete?

Přesný termín, do kdy je budete mít u sebe zaručeně, je vždy napsán ve smlouvě a záleží na mé vytíženosti. Ve většině případů odesílám online galerii do 21 dnů a poté se domlouváme na předání krabičky. (Omlouvám se všem, kterým neodpovídám na dotazy typu, „kdy fotografie dostaneme, do kdy budou fotografie hotové, atd.“, ale kdybych odpovídal na všechny tyto dotazy, tak fotografie nebudou hotové nikdy a pouze bych všem odpovídal na stejnou otázku.

Proč požaduji předsvatební schůzku?

Jsem názoru, že klient i fotograf musí být na „stejné vlně“, musí si rozumět a nesmí si být nepříjemní, jelikož spolu strávíme celý den. Předsvatební schůzka je příležitost se alespoň trošku seznámit, říct si svá očekávání a ujasnit si, že jsme pro sebe správnou volbou. A navíc se ve svatební den již známe a vy se nebudete tolik hlídat a nebudete tolik nervózní z neznámého člověka.
Předsvatební schůzka je možná v Šumperku, ale často jezdím do Brna nebo do Prahy. Popřípadě se vždy dá provést online.

Jak tedy rezervovat termín?

Napište mi e-mail s poptávkou na Váš termín. V případě, že budu mít volno Vám pošlu dotazník, ve kterém Vás prosím o vyplnění základních údajů o Vás a Vaší svatbě. Tyto informace vložím do svatební smlouvy, kterou poté posílám k přečtení, a domlouváme se na schůzce. Když je vše v pořádku, schůzka proběhla a odsouhlasili jsme se, tak prosím o podepsání smlouvy a poté posílám fakturu na zálohu dle částky uvedené ve smlouvě. Jakmile přijde na účet záloha, je termín rezervovaný a já se na Vás těším.

Sledujte mě na Instagramu

@vosahlohonza

Close
@Vosahlohonza